Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
1. Grup Scolar „Crişan”
Crişcior, Hunedoara
Plan de lecţie
Profesor: Rus Maria Loredana
Clasa: a IX-a A
Subiectul: Ioan Slavici, „Moara cu noroc”
Tipul lectiei: formare de priceperi şi deprinderi
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O.1 să enumere principalele date biografice ale lui Ioan Slavici.
O.2 să menţioneze, pornind de la textul nuvelei, care este problematica abordată de autor şi tema nuvelei.
O.3 să descrie caracterul personajelor principale.
O.4 să identifice o particularitate a stilului autorului.
O.5 să reţină valoarea istorică şi estetică a literaturii lui Ioan Slavici.
O.6 să ilustreze trăsăturile unei specii literare
O.7 să ilustreze trăsăturile nuvelei psihologice
Resurse: Manualul de limba şi literatura română de clasa a IX-a, editura Corint; volumul „Nuvele”, de Ioan Slavici; flipchart, markere,
fişe de lucru.
Metode: conversaţia, expunerea, lectura.
Argument: Capacitatea cognitivă a omului este mai bine descrisă printr-un set de abilităţi, talente, deprinderi mentale, pe care Howard
Gardner-Frames of Mind le numeşte inteligenţe.
Gradul de dezvoltare a capacităţilor cognitive ale omului presupune ierarhizarea unui set de abilităţi, talente, deprinderi mentale care la
nivelul practicii pedagogice se identifică stilului de învăţare al elevilor. Acesta este distinct, fiind influenţat de potenţialul bio-psihologic
individual, căci anumite inteligenţe sunt mai bine dezvoltate. În acest sens, viaţa şi şcoala oferă prilejul indivizilor de a-şi etala tocmai acele
tipuri de inteligenţă promiţătoare care intră în opoziţie cu altele,mai puţin potenţate, ce, dimpotrivă, chiar dacă există, „riscă” să se deterioreze
sub influenţa unor factori exteriori. În şcoala centrată pe individ, atât metodele de evaluare , cât şi curriculum-ul favorizează diferitele profiluri de
inteligenţe ale elevilor. Modul de achiziţionare a informaţiilor reprezintă ipostaza esenţială de receptare şi de prelucrare, de valorificare şi de
2. reactualizare a informaţiilor. La nivel individual, ele apar ca o colecţie de inteligenţe. Astfel, se poate depăşi în zilele noastre stadiul „şcolii
uniforme” în favoarea celei centrate pe individ.
Aplicând teoria inteligenţelor multiple a lui Howard Gardner la nivelul clasei a IX-a, prin textul „Moara cu noroc” de Ioan Slavici am
încercat să abordez această operă folosind inteligenţele multiple, respectând nivelul de achiziţii la acest moment al actului educaţional specific
disciplinei şi nivelului de pregătire a elevilor. Competenţele urmărite au fost diversificate în funcţie de de tipul de inteligenţă vizat :
Tipuri de inteligenţe competenţe
1. Inteligenţa lingvistică Utilizarea exprimării scrise sau a exprimării orale pentru
înţelegerea textului;
2. Inteligenţa logico-matematică Utilizarea structurilor logice pentru a realiza o schemă care să
surprindă relaţiile dintre personaje
3. Inteligenţa spaţial-vizuală Folosirea imaginilor pentru a desena moara cu noroc şi situarea
acesteia.
4. Inteligenţa muzicală Alegerea unei melodii care să fie în concordanţă cu deznodământul
nuvelei
5. Inteligenţa corporal-kinestezică Folosirea mişcării, artei coregrafice şi scenice pentru a exprima
relaţiile dintre personaje
6. Inteligenţa interpersonală Folosirea informaţiilor din sfera interacţiunilor sociale pentru a
defini conflictele din nuvelă.
3. Scenariul didactic:
MOMENTELE ELEMENTE ESENŢIALE DE O TIMP METOE ŞI MIJLOACE DE OBSERVAŢII
LECŢIEI CONŢINUT B PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT
I
E
C
T
I
V
E
1 – Moment - salutul, 3 min - conversaţia
organizatoric - notarea absenţilor,
- conversaţia introductivă,
- captarea atenţiei
O2
- solicită ca un elev să povestească 3 min - expunerea
2 – Reactualizarea rezumatul nuvelei psihologice “Moara O6 - conversaţia
cunoştinţelor cu noroc” de Ioan Slavici
O2
- vom încerca o abordare inedită a 2 min - conversaţia
3 – Anunţarea temei nuvelei psihologice „Moara cu O3
noi noroc” punând accent pe O4
dezvoltarea inteligenţelor O6
multiple O7
4. O2
4 – Desfăşurarea - profesorul împarte clasa pe şase grupe, 35 min - conversaţia - fişe de lucru
activităţii de câte patru elevi O3 - expunerea - planşe
- vom recepta textul literar din O4 - lectura
perspectiva inteligenţelor multiple O6
- vom interpreta textul şi vom produce O7
mesaje specifice (text, imagine, ritm
muzical, corporala)
- fiecare grupă primeşte o sarcină de
lucru.
- Grupa 1 va rezolva exercitiul 2, de la
pagina 232 din manual, valorificandu-şi
astfel inteligenţa verbal- lingvistică.
- Grupa 2 realizează un grafic
reprezentând relaţiile dintre personaje.
- Grupa 3 va audia melodii şi va selecta
una care să fie în concordanţă cu finalul
nuvelei. Elevii vor argumenta alegerea
făcută.
- Grupa 4 va realiza afişul pentru filmul
„Moara cu noroc”. Elevii vor primi fişa
cu aprecierile criticilor de film si vor
comenta citatele.
- Grupa 5 va încerca un joc de rol,
folosind mijloacele nonverbale de
comunicare pentru a ilustra trăirile
interioare ale personajelor principale.
- Grupa 6 va prezenta conflictele care
apar în nuvela pornind de la fise
conţinând citate reprezentative din operă
- fiecare grupă va desemna un lider care
va prezenta şi argumenta modul în care
au rezolvat sarcinile de lucru.
5. - elevii din grupa 1, citesc cu atenţie
textul şi cerinţa şi îşi realizează un
comentariu al fragmentului din manual
- elevii din grupa 2 realizează graficul ce
surprinde relaţiile dintre personajele
nuvelei
- elevii din grupa 3 vor asculta diferite
melodii si apoi vor alege melodia
potrivită pentru deznodamântul nuvelei
şi îşi vor argumenta optiunea
- elevii din grupa 4 vor realiza un desen
reprezentând moara şi situarea acesteia;
vor explica desenul realizat
- elevii din grupa 5 realizează un joc de
rol cu mijloace nonverbale de
comunicare pentru a ilustra trăirile
interioare ale personajelor principale
- elevii din grupa 6 dezbat conflictele
interioare şi exterioare din nuvelă
5 - Feed-back - profesorul solicită concluziile O2 5 min - conversaţia
Concluzii - apreciază participarea activă a elevilor O3
la oră şi spiritul de muncă în echipă. O4
- concluzionează că toate rezolvările O7
sarcinilor de lucru au fost în concordanţă
cu tema nuvelei
6. - elevii vor primi fişe cu un fragment din O2 2 min - expunerea - fişe de lucru
6 - Temă nuvelă şi cu cerinţe. O3
- conversaţia
- profesorul explică ceea ce trebuie să
O4
cuprindă în rezolvarea temei.
- elevii ascultă cu atenţie explicaţiile
oferite