Jump to content
Sign in to follow this  
martiz

Un Matiz De 8000e

Recommended Posts

Eu unu am ramas uimit de ce a putut face dintr-un matiz. Pacat ca nu zice ceva si de motor, asta in cazul in care i-a facut modificari.

Jos palaria!

Nu este raclama! link

post-8813-1252264485_thumb.jpgpost-8813-1252264515_thumb.jpgpost-8813-1252264521_thumb.jpgpost-8813-1252264529_thumb.jpg

post-8813-1252264545_thumb.jpgpost-8813-1252264558_thumb.jpgpost-8813-1252264572_thumb.jpgpost-8813-1252264585_thumb.jpg

post-8813-1252264610_thumb.jpgpost-8813-1252264626_thumb.jpgpost-8813-1252264637_thumb.jpgpost-8813-1252264651_thumb.jpg

post-8813-1252264660_thumb.jpgpost-8813-1252264669_thumb.jpgpost-8813-1252264681_thumb.jpgpost-8813-1252264696_thumb.jpg

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Sa cheltuiesti atatia bani pentru a transforma o caroserie frumoasa intr-un kitsch ... Cand in cap te bantuie subcultura negrilor din Harlem o si comiti, imbraci c.a.c.a.t.u.l. in poleiala, il pui in brad si zici ca-i fondanta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mie imi place! Pretul este foarte mare pentru un Matiz, insa cred ca sa investit mai mult in el decat cere proprietarul.

Share this post


Link to post

Cred ca glumesti ! E un exemplu tipic de ce se poate face atunci cind vrei sa arunci banii pe geam cu galeata. Sigur, fiecare componenta, sistem sau subsistem luat in parte este executat curat si ia ochii. Finalul insa ma face sa ma uit mai ceva decit la un Picasso. Daca as intreba la ce foloseste gaura din capota, eleronul sau triplele bine camuflate oare ce raspuns as primi ? Si ce ne facem cu evacuarea dubla ? Cel mai nasol mi se pare volanul, toate ca toate, dar peste volan chiar nu as putea trece cu vederea.

 

Una peste alta mie imi face impresia de prezentare de moda unde toate modelele super-faimoase poarta niste costumatii absolut ciudate. Genul de chestii pe care nu o sa le vada nimeni pe strada.

Share this post


Link to post

De 1000 de ori din 1000 as prefera un Matiz SE Power Plus, asa cum l-a facut mamica lui, in locul astuia. Mi se pare urat rau ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Si usile din spate tot asa se deschid? :-&

112789d1197790001-your-favorite-motivational-poster-lambo-doors.jpg

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Trebuie sa spun ca daca as avea bani, mi-as face si eu cate ceva la Matizul meu dar... chiar asa, niciodata. Oricum ideea tuningului de genul asta ma lasa rece. Prefer componente sobre, "suparate", ceva subtil si de efect, nu bling-bling. Evident si lecedeuri, cotiera deja am, volanul nu l-as schimba niciodata (in schimb am o husa de volan de care nu m-as desparti nici mort), sistem audio, e ok, dar in liniile masinii si "camuflat", sa se pastreze cat de cat imaginea masinii. Si capota arata hidos la ala, nu respecta nici o linie, taie farurile asa aiurea.

 

In plus, nu stiu ce efect au asupra sigurantei volanul si usile.

Edited by White Shadow

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel matizul apartine unui tip din Militari care mai venea pe la intalniri in urma cu vreo 2 ani. Tot modificat era si pe atunci, insa plin de kitchuri de vitan. Acum a scos o parte din kitch-uri dar a facut masina un kitch...

Share this post


Link to post

Cam sorcova, dar de gustibus... :P

 

"volanul nu l-as schimba niciodata "... Nici macar cu un volan de Matiz II, in patru spite, cu airbag? > :)

Ceea ce-mi aminteste ca n-am mai pus demult poze cu bestia mea rosie si promit ca voi remedia aceasta problema...

Share this post


Link to post
Pacat ca nu zice ceva si de motor.

Jos palaria!

Care motor, bre, cumva nu ne uităm la aceleaşi poze?! Nu vezi că are "muzică", restul nu e important :)

Da' uşile astea ajută la aterizare, nu?! Acţionează pe post de flapsuri :rolleyes:

Share this post


Link to post

Eu nu reusesc sa inteleg, sunt trei ceasuri pe mijlocul bordului... Oare, ce rol au?? Cel din stanga m-am prins ca e turometru... dar restul ??? :-?

Share this post


Link to post

Mai sint 2 ceasuri si pe montantul A din partea stinga. Ciudat mi se pare ca la usile din spate n-a pus geamuri electrice ...

Share this post


Link to post

E greu de montat geam electric pe spate. Nu permite constructia usii, nici din fabrica n-are pe spate.

Share this post


Link to post

Cand o sa castigatii si voi cateva cupe cu masina la vreo competie si cand o sa aveti si voi macar amplificatoarele si subwoofer care le are el, cel putin subwooferul este cap de linie de la Lightning Audio ... atunci cred ca ar fi timpul sa il criticati, eu am vazut masina personal live la 2 expoziti si la capitolul finisaje arata super bine , mai rar pe la noi prin romania ... + ca nu stiu cati din voi isi permit sa isi imbrace interiorul la Matiz in piele piele , si nu din aia ecologica.

+ sistemul de lambo dors este unul custom care de vreo 3 ani rezista cu brio, nu e un kit din ala care il cumperi si dupa un an ai ocazia sa iti cada usa in cap .

 

Ce mereu e ciudat pe forumul asta ca deobicei critica radical masinile modificate cei care au masini stock si deobicei nici macar cu piese si consumabile de calitate nu le intretin ...

 

Parerea mea este ca inainte sa ii criticati pe alti uitati-va la voi in gradina si vedeti daca voi aveti ceva mai bun ca iei.

 

 

Si ca sa nu incepeti cu insulte la adresa mea cum mi s'a mai intamplat pe aicea, sa stii ca nu am nici o treaba cu proprietarul nu il cunosc nu ma cunoaste nici macar din vedere si nu am schimbat cu el niciodata vreo vorba .

Share this post


Link to post

N-a zis nimeni ca subuferul nu este cel mai jmecher subufar care se exista, ca interiorul nu e de piele-piele-piele, ca sistemul Lambo nu e cel mai jmecher si fiabil sistem Lambo, ci ca masina per total este U R A T A. E forum D A E W O O, oricine de aici s-ar bucura sa vada un tuning reusit, nu crezi ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Masina mica...incarcata prea mult, eu ma bucur pentru o bucatica de portbagaj si el baga oale si cratiti in portbagaj ca la concert. Imi plac jantele si cam atat iar in ceea ce priveste pretul cu siguranta a cheltuit mai mult decat cere dar cu 8000 de euro ii fac o lista lunga de masini care merita de doua ori mai mult decat masina lui.

Share this post


Link to post

Da Enzo, nu zice nimeni ca nu e facuta BINE. Dar e masina de show, si cam atat. Lambo doors nu se potrivesc pe o masina in 5 usi de nici o culoare, de exemplu.

 

Ca iei un Fiesta in 3 usi, ii pui usi lambo, ii pui motor mare, o cobori, ii f*ti si doua benzi albastre - poate iesi OK. Dar fa acelasi lucru pe una in 5 usi, si o sa iasa un kitch.

Sunt masini care se preteaza la asa ceva, si masini care nu. Matizul face parte din a 2-a categorie.

Share this post


Link to post

Interiorul arata bine chiar. Poate volanul cu elementele cromate de pe mijloc si forma ciudata nu prea merge, in rest mie mi se pare ok. Ar fi mers un volan ceva mai stilat. Se vede totusi calitatea accesoriilor folosite.

 

La exterior, a cam dat-o in bara. Fiind o masina mica, matizul nu va arata bine cu ditamai pragurile, barile, etc...Din nou, se vede calitatea materialelor, dar e prea impopotonata. O garda foarte joasa si masina cat mai simpla ar fi aratat mai bine cred...

Share this post


Link to post
dar cu 8000 de euro ii fac o lista lunga de masini care merita de doua ori mai mult decat masina lui.

 

 

Si imi faci si mie o lista de patru' ori mai mare cu modificarile lor, aici vorbim de dotari sau despre ce sa realizat dintr-o masina pe care multi nu dau un banut !?

Ce face fiecare cu masina lui e o problema strict personala...uni le tin stock altii le modifica, majoritatea userilor de aici resping vehement orice modificare adusa masinilor si in plus se leaga de orice, rugina in praguri, nu va plac cauciucurile sau mai stiu eu ce...acesteia nu i-ati gasit defecte si ce v-ati gandit sa spunem ca e KITCH ca nu ne place noua ca are boxe si amplificari, ca nu are portbagaj si ca are lambo-doors, hai sa fim seriosi...iar cei care au curajul sa spuna ca le place sunt jigniti subtil si ironic iar explicatiile lor sunt ridiculizate in acelasi mod ironic de care multi useri ai acestui forum dau dovada. Parerea mea...care este ;)

Share this post


Link to post

kitch...bani aruncati aiurea

Share this post


Link to post

Robert MNW, fiecare face ce vrea cu masina lui normal dar parerile dupa cum vezi tind spre o singura directie, una este sa aduci modificari unei masini si una este sa iti bati joc de ea. Inainte sa te apuci de asa ceva in primul rand GANDESTI, pot spune ca daca se oprea la un moment dat masina era chiar frumusica dar ideea este ca noi suntem batuti in cap le "incarcam" pana cand nu se mai intelege ce masina este. Confirm si eu folosirea materialelor de calitate, omul cu siguranta este pasionat, eu poate nu, noi ne dam cu parerea si atat.

Tu ai da 8000 de euro pe ea (exceptand ca 100% a bagat mai mult bani in ea)? Eu nu. :)

Edited by Yaz

Share this post


Link to post
Robert MNW, fiecare face ce vrea cu masina lui normal dar parerile dupa cum vezi tind spre o singura directie, una este sa aduci modificari unei masini si una este sa iti bati joc de ea.

 

Intradevar majoritatea parerilor, dar nu in totalitate!

Daca as dorii o masina modificata atat de radical in nici un caz nu as cumpara una de-a gata, mai mult ca sigur as modifica-o eu. E o masina de show si ar trebuii judecata ca atare si nu pentru functionalitate!

Se pare ca e plin pe aici de tuneri' sau designeri care ar fi facut ceva diferit sau s-ar fi oprit la timp ca sa nu iasa kitch, si am si eu o intrebare pentru voi...

A-ti avut vreun proiect de genul acesta in care a-ti investit timp si bani si timp de va da dreptul sa comentati? Sau e doar mentalitatea de roman...care face treaba asta?!

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

Ati facut vreo unul dintre toti cei ce critica aceasta masina, vreo astfel de investitie?

E pasiunea omului...Din punctul meu de vedere, omul a depus pasiune...si a facut o investitie pe care nu multi ar faceo pt pasiunea lor.

Share this post


Link to post

Tu pui problema diferit, el putea sa o faca si avion ca e a lui, mie nu imi place tie da si asa mai departe lista poate continua. Masina de show e una de epoca o scoti de 2 ori pe an pe strazi sa se uite lumea la ea, momentan e masina lui si merge cu ea ma indoiesc ca o scoate pe strazi sa se uite toata suflarea la ea. Cu siguranta lui ii place si il doare undeva de ce spune lumea despre masina lui...ca si tine ca si mine.

 

Nu-s nici designer si nici tuner cum spui tu pentru ca am si spus mai sus ca nu-s pasionat si nici priceput si nu... nu am avut nici un proiect pentru ca nu ma intereseaza, poate nu am timpul, banii lui si nici ideile lui dar asta nu inseamna ca trebuie sa i le impartasesc.

 

Am dreptul sa ma dau cu parerea ca a trecut de ceva timp dupa 1989.

 

Iar in ceea ce priveste mentalitatea nu mai generaliza neamul din care si tu faci parte, eu am parerea mea tu o ai pe a ta asa cum am acceptat eu accepta si tu si gata.

 

Ii apreciez munca investita intr-o masina care mie imi place foarte mult dar atat, iar treaba cu gusturile nu are rost sa o mai spun.

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Sincer eu cred ca lumea intoarce capul dupa masina respectiva.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...