Sunt unii carora le sar mai usor banii din buzunar, decat sa se chinuie sa caute.
Alydor
30 Mar 2008, 13:51
in cazul asta nu vad de ce mai cer sfatul altora...poate pentru ca unii sunt prosti de buni ce sunt si ofera totul gratis....
Suma respectelor, Alydor
traffictours
1 Apr 2008, 19:27
Hartile igo 2008 ce arata si cladirile, merg cu wm6, P560 cu Miomap 3,2? Am incercat sa introduc harta Frantei, dar ceva nu functioneaza, zice ca una din harti e expirata, si desi le vede pe ambele, o preia pe cea veche, daca o scot pe cea veche, nu mai vede Franta deloc, probabil trebuie inlocuit ceva la soft, mai bine ne spune cineva care a lucrat cu ele ce si cum...
M-am uitat mai atent prin ceea ce am "downloadat" si cred ca trebuie adaugate mai multe fisiere, nu numai harta propriu zisa, nu stiu ce sa zic, tocmai de-aia am postat aici...
Harta nu prea are legatura cu 3D-ul... exista fisiere separate de "3d".. fisierele *.phr sunt cele care contin 3D-ul (cladiri, elevatii, dealuri, munti... etc)
Suma respectelor, Alydor
Hartile de iGO 2008 nu merg cu MioMap v3.2 sau v3.3. De aceea nu-ti vede harta de iGO 2008.
Iti trebuie softul complet, fie iGO 2008, fie MioMap 8, cu multe alte fisiere, ca sa poti vedea in relief (3D).
Eu nu am reusit sa-l fac sa mearga in RO.
Salutari,
cvp
traffictours
2 Apr 2008, 14:47
Care ar fi cauza erorii: Exception occured Callstack dumped to \ crash.txt ?
Apoi la sincronizarea cu calculatorul apare ca problema nerezolvata: Imposibil de copiat igo.db. Asigurati-va ca disp. mobil are memorie suficienta, ca fisierul nu este doar-in-citire si ca aveti permisiunea de a copia acest tip de fisier.
Toate astea au aparut dupa ce am tot inlocuit harti, s-a intamplat ceva in soft...
Dupa ce rescriu fisierul igo din Miomap cu fisierul igo pe care il am salvat de la inceputul utilizarii programului, problema dispare, dar reapare ulterior, desi am eliminat hartile adaugate...a mai ramas ceva, dar nu stiu ce...
Daca vreau sa inlocuiesc pe SD card Miomap 3,2 cu 3,3, folderul Miomap din memoria PDA-ului se rescrie automat? Mai trebuie facut ceva? Multumesc!
cu ce ai incercat sa copiezi igo.db? ce aparat ai?
Suma respectelor, Alydor
traffictours
2 Apr 2008, 15:39
Am P560 si ceva imi rescrie acel igo din folderul Miomap din memorie. Ma gandeam sa inlocuiesc tot softul, adica Mio 3,2 cu 3,3 probabil lucreaza mai bine cu noile harti.
nu are legatura ce soft ai cu hartile... adica daca ai miomap nu conteaza harta... de miomap sa fie... cu ce soft ai incercat operatiunea? cu activesync cumva?
Suma respectelor, Alydor
traffictours
2 Apr 2008, 15:43
Da, cu activesync, dar faptul ca imi da erori si PDA-ul in functionare, adica crash, asta ma face sa cred ca s-a intamplat ceva ori la harti, ori la soft.
Iti da erori in gps sau in orice alt program? Recomand o instalare de miomap 3.3 care stii sigur ca functioneaza. Nu e normal sa iti dea crash-uri si sa nu te lase sa faci copie la ceea ce ai... De multe ori activesync da gherle... Daca ai acces la pda si prin altceva decat prin activesync , incearca asa...
Suma respectelor, Alydor
traffictours
2 Apr 2008, 16:36
Imi ramasese harta Ro, ultima cica(RO_2007_07_071002.fbl), dupa ce am dat-o afara vad ca nu mai face figuri. Cam ciudat totusi, e nasol cand incepi sa le amesteci si cand nu stapanesti bine partea de soft...
traffictours
3 Apr 2008, 09:09
Am observat ca eroarea Exception occured Callstack dumped to \ crash.txt apare atunci cand aparatul este in simulare si se conecteaza deodata la vreun satelit.
De asemenea, problema sincronizarii cu calculatorul apare cand aparatul lucreaza(este activat miomap-ul) si este conectat la calculator in acelasi timp. Daca ies din miomap sincronizarea se realizeza perfect(era si logic, cand miomap lucreaza, activesync-ul nu poate citi fisierul igo.db, dar nu le stii pe toate de la inceput...)
C a t a l i n
3 Apr 2008, 09:11
Eu aș zice că nu e bună acea versiune de MioMap...
traffictours
3 Apr 2008, 09:30
Daca nu s-a intamplat si altora, atunci sigur are ceva probleme softul instalat la mine ...
pana la urma iti functioneaza sau nu cu kitul care il ai acum?
Suma respectelor, Alydor
traffictours
3 Apr 2008, 11:10
Inca nu am instalat 3,3, am comandat un SD card de 4GB si dupa aceea ii fac proba. Abia acum am inteles ca atunci cand se conecteaza la sateliti, aparatul functionand pe simulare, softul devine instabil, adica da erori si se blocheaza, sau pur si simplu se intrerupe simularea si se afiseaza harta de destinatie. Acuma sistemul hard-soft e proiectat sa mearga bine la drum, asta cu simularea instabila nu e o problema grava, zic eu. Oricum, mersi Alydor, ce aveam eu de pe net era o varza, incompleta, asta e, de pe net iei si bune si rele!
Ce denumire trebuie sa aiba hartile pt. USA ?
Exemplu : USA_Florida_2007.01_070216.fbl .
Florida.fbl ?
USA_Florida ?
Este necesara licenta diferita decat cea pt. Europa ?
Cu deosebita consideratiune,
adnana
hartile arata cam asa :USA_North_Dakota_2007.10_071218.fbl despre licenta nu stiu ce sa iti spun... cred ca merge cea existenta...
Suma respectelor, Alydor
C a t a l i n
3 Apr 2008, 17:29
USA_Florida_2007.07_070813.fbl
Licența pentru Europa merge ok și pentru SUA.
Parcă întrebase cineva, eu am 55 hărți cu diferite zone (state) ale SUA, și au 1.7 GB.
camesibiu
7 Apr 2008, 19:26
De ce pe hartile Romaniei , chiar si cele din 2007 , limita de viteza pentru drumurile europene este 90 km ? Ma refer la hartile pentru MioMap si Igo . Multumesc .
C a t a l i n
7 Apr 2008, 20:47
Eroare.
Au aparut harti noi pentru Europa (2007.10), inclusiv cea a Romaniei (2007.10-071107).
Salutari,
cvp
Alydor
12 Apr 2008, 21:01
hartile noi sunt pentru :Franta , Germania , Irlanda, Italia, Olanda,
Norvegia, Portugalia,Spania , Suedia,Elvetia, Turcia , Marea Britanie, Ukraina, Albania , Andorra , Austria ,Belarus , Belgium , Bosnia - Hertegovina , Bulgaria, Croatia, Cehia, Danemarca , Estonia ,
Finland , FYROM , Latvia , Lithuania ,Luxemburg , Moldova, Muntenegru , Polonia , Romania, San Marino , Serbia, Slovacia , Slovenia.
Se pare ca harta noua a romaniei a primit limite de viteza si ceva poi-uri mai noi, plus cateva strazi corectate.
Suma respectelor, Alydor
La o prima vedere au cam disparut limite de viteza in ultima harta
Iarasi?
A testat cineva harta noua?
Alydor
13 Apr 2008, 16:53
QUOTE(Alydor @ 12 Apr 2008, 21:01)
Se pare ca harta noua a romaniei a primit limite de viteza si ceva poi-uri mai noi, plus cateva strazi corectate.
Suma respectelor, Alydor
Am o MARE PROBLEMA dupa ce am instalat ultimele harti (071116), mai exact cu HARTA GERMANIEI (banuiesc eu
) si trebuie sa parcurg traseul Bucuresti - Brugees :
-in momentul in care am dorit sa le verific ca sunt toate "vazute" de catre gps, am constat cu surprindere ca
NU "vedea" corect harta germaniei, mai exact era scris "Germania (MRE)", ca si cand nu ar fi existat, iar drumurile le extragea de pe harta cu drumurile principale ale Europei; mentionez ca nu mi-o afisa ca fiind blocata (respectiv cu cheita in fata ei), iar
traseul il CREEA in mod corect !
-considerand ca este posibil sa existe un conflict intre noua harta a germaniei si vechea harta, am sters cele doua fisiere continand MRE; rezultatul : harta germaniei
era "vazuta" corespunzator de catre gps insa
NU mai CREA traseul in sensul ca, dupa ce dura o "eternitate" sa-l calculeze (aprox. 25 min), dupa ce termina, gps-ul se reseta
; am recopiat cele 2 fisiere continand MRE insa de data aceasta, desi se aflau in acelasi fisier cu restul hartilor, gps-ul nu le mai "vedea" -nu mai erau in lista cu harti;
-dupa ce am revenit la vechea harta si am recopiat fisierele continand MRE (pe care in continuare gps-ul nu le mai "vede", lucrurile s-au reintors la normal;
Aveti idee cum as putea folosi noua harta a germaniei (care banuiesc ca este mai buna ca vechea) ?
Exista o varianta mai noua a fisierului MRE care ca fie "in acord" cu aceasta harta ?
Orice ajutor e binevenit
P.S. variantele hartilor utilizate sunt :
-"vechea" harta a germeniei : Germany_2007.07_070730.fbl;
-"noua" harta a germeniei : Germany_2007.10_071116.fbl
-fisiere MRE existente pe card : MioMRE_2007[1].01_070209.fbl si MRE_2007[1].07_070730.fbl (desi gps-ul "vedea" doar una dintre ele : Major roads of Eestern Europe 2007.07 [070730]
)
-restul hartilor de pe traseu :
Romania_2007.10_071107.fbl
Hungary._2007.07_071204.fbl
Austria_2007.10_071116.fbl
Belgium_2007.10_071116.fbl
Dhragosh
17 Apr 2008, 22:11
A aparut igo2008, am facut rost de el dar nu l-am si testat pentru ca din pacate nu am pe ce.
hartile pentru el nu au fost actualizate au ramas tot cele din 2007
Cine doreste softu sa imi trimita un pm..
A aparut Romania_2008.01_080228.fbl si inca cateva harti (poate sunt mai multe nu stiu exact)
Greece_2008.01_080305.fbl
Greece_gre_2008.01_080228.fbl
Hungary_2008.01_080222.fbl
Montenegro_2008.01_080305.fbl
Poland_2008.01_080306.fbl
Romania_2008.01_080228.fbl
Russia_Major2007.10_071116.fbl
Serbia_2008.01_080307.fbl
Slovakia_2008.01_080221.fbl
Am incarcat Romania_2008.01_080228.fbl, dar aparere ca locked (o cheita in stanga) in About. Folosesc MIO 3.3 (cu licenta Full Europe) pe un Mio C720.
Stie cineva cum poate fi deblocata harta, sau nu este compatibila cu PNA-ul meu?
Steel Tormentor
18 Apr 2008, 09:41
Are cineva harta Romania 2008?
Alydor
18 Apr 2008, 10:44
inca nu a a aparut pentru igo 2006+/Miomap 3.X ... deci nu o are nimeni...
@ adi55 harta aia este pentru iGO 2008 (3D)
@cutzu si hartile care le-ai pus tu sunt tot pentru 3D
Suma respectelor, Alydor
Poate ca nu stiu, tot ce stiu ii ca am puso in miomap si imi vede harta, si cineva zicea pe alt forum ca are si continuarea autostrazii A1, care pe versiunea anterioara nu era.
Ajutati-ma si pe mine sa inteleg o chestie: hartile pentru IGO se potrivesc la Mio DigiWalker 520C?
Am gasit full maps pentru toate continetele (2.0GB arhivate) dar cand am pus Turcia in GPS a zis ca some maps are locked...
Please help!!
Multumesc
Alydor
18 Apr 2008, 11:21
deci hartile de igo2006+ potrivesc pe mio 3.x... la versiunile 3D nu mai functioneaza hartile de la unul la altul. ca sa nu iti mai apara cheita ai nevoie de un licence.db mai nou...
Suma respectelor, Alydor
QUOTE(Alydor @ 18 Apr 2008, 11:21)
deci hartile de igo2006+ potrivesc pe mio 3.x... la versiunile 3D nu mai functioneaza hartile de la unul la altul. ca sa nu iti mai apara cheita ai nevoie de un licence.db mai nou...
Suma respectelor, Alydor
Merci Alydor, acum am observat ca impreuna cu hartile era si un fisier licence.db
Sa inteleg ca nu se mai confrunta nimeni cu problema mentionata de mine mai sus referitoare al harta noua a germaniei ?
Imi poate confirma cineva daca si in cat timp ii calculeaza gps-ul un traseu Bucuresti - Brugees (via Nadlac) cu hartile in versiunea 2007_10 ?
Alydor
18 Apr 2008, 13:00
20 de secunde
Suma respectelor, Alydor
adi_ar
18 Apr 2008, 13:02
Daca este Bruges, F - 1'30" via Nadlac si 1' cum vrea el.
Daca este Brugge, B - 30" via Nadlac
Alydor
18 Apr 2008, 13:06
bruge belgia... eu cu ala am calculat vazand postul lui GabyT in care specifica ca are si harta belgiei pe aparat...
Suma respectelor, Alydor
Multumesc mult !
E vorba de Brugees - Belgia (nu stiam ca exista si altul
)
La mine dureaza per total 1 min 5 sec (pana in mom. in care dispare bara care arata procentul de evolutie) ceea ce mi se pare destul de mult in comparatie cu un traseu similar ca distanta dar care evita germania (spre nice - franta), care dureaza 35 sec.
Mentionez ca in prezent am pe gps hartile in versiunea noua, mai putin cea a germaniei, care e in versiunea veche (pt. ca altfel, calcularea traseului dureaza asa cum am zis in jur de 25 minute, si la final gps-ul se reseteaza
)
Inca odata multumesc pt. raspunsuri !
FILter
18 Apr 2008, 13:36
Stie cineva daca noua versiune de harta a Romaniei te mai baga pe strazile cu sens unic laterale Dorobantilor, sau daca pe Dorobanti te mai indeamna sa faci stanga peste dubla linie continua?
Alydor
18 Apr 2008, 13:46
pune harta si da-i o simulare... e cel mai simplu mod de a verifica..
Suma respectelor, Alydor
Sclaud
18 Apr 2008, 13:53
QUOTE(CuTzU @ 18 Apr 2008, 11:52)
Poate ca nu stiu, tot ce stiu ii ca am puso in miomap si imi vede harta, si cineva zicea pe alt forum ca are si continuarea autostrazii A1, care pe versiunea anterioara nu era.
Intradevar ... am testat si eu noua harta pentru Romania si functioneaza perfect pe Miomap 3.2
Exista si cateva imbunatatiri clare pe Brasov - au aparut si sensurile giratorii in aceasta harta ...
LucVer
18 Apr 2008, 14:00
Cu exceptia celui de la Casa Armatei!
Alydor
18 Apr 2008, 14:05
de care harta vorbiti voi??? cea in 3d sau cea pentru miomap 3.X
o versiune a hartii va rog...
Suma respectelor, Alydor
Mi-am luat o piatra de pe inima; merge acum bine si cu noua harta a germanie...
Nu stiu care a fost "solutia" salvatoare, asa ca voi posta toti pasii efectuati (poate va fi de ajutor cuiva) :
-am formatat cardul pe care era fisierul cu harti (am observat ca gps-ul era in FAT 32 iar cardul in FAT, asa ca l-am facut si pe acesta din urma FAT 32);
-am recopiat hartile in versiunea noua (mai putin fisierele continand MRE)
-am efectuat un hard reset si cam atat....
Timpi de procesare a aceluias traseu (cu parametrii "rapid") : la 50% -6 s; la 100 % -23 s; la disparitia "barei de evolutie" -
51 s Nu este la fel de rapid ca al colegiilor, dar nu mai este nici 25 de minute
Sclaud
18 Apr 2008, 14:33
QUOTE(Alydor @ 18 Apr 2008, 15:05)
de care harta vorbiti voi??? cea in 3d sau cea pentru miomap 3.X
o versiune a hartii va rog...
Suma respectelor, Alydor
De aceasta: Romania_2008.01_080228.fbl
Intradevar Lucver ... ala e singurul sens giratoriu din Brasov care inca nu-l stie ... dar oricum e o imbunatatire ...
laurian
19 Apr 2008, 08:23
QUOTE(Obscuru @ 18 Apr 2008, 14:33)
De aceasta: Romania_2008.01_080228.fbl
Cu ce versiune de i-go ati testat-o ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.