Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Tigari contrabanda

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 GingisHan2015, on 04 august 2018 - 16:59, said:

Ashima unde se produc totusi ? Nu gasesc nimic pe net despre asta .
Probabil ca sunt facute in fabrici pirat care fac tigari cu putin tutun, multe buruieni de pe camp si chimicale Posted Image

Edited by diegodanny, 04 August 2018 - 17:01.


#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 GingisHan2015, on 04 august 2018 - 16:08, said:

Marble, Ritm, si balariile alelalte sunt facute in Moldova, Winston alb in Ucraina .Balarii curate .N-am incercat, dar am auzit .Ashima e bun insa .Sunt scutite de taxe, nu sunt  de contrabanda . Din duty free .
Mai pun in vanzare si anafistii, din confiscari .

am fumat victory:) cred ca sunt cele mai bune tigari de contrabanda :)...ashima sunt prea tari pentru mine...tot kent-ul e baza (kent 8)

 stalker2142, on 04 august 2018 - 16:24, said:


Eu de cate ori am fumat tigari aduse din rep Moldova de catre un coleg mi-am dat seama ca sunt mahoarce.. am incercat dunhill albastru, sobraine black russian si kent navy blue. Dunhill albastru pe care il cunosc foarte bine nu avea nici o legatura cu dunhill-ul din Romania, era o mahoarca cu gust execrabil. Pe niste clipuri cu review-uri de tigari pe youtube mai comentau niste rusi care recunosteau ca tigarile la ei sunt junk fata de ce se vinde in occident

dar de ce? nu e aceeasi firma sau cum? au alta reteta?

#39
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Aici găsești despre ashima
http://www.ashima.com.tw

#40
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 17.04.2015

 jimi91, on 04 august 2018 - 17:03, said:

dar de ce? nu e aceeasi firma sau cum? au alta reteta?
Referitor la tigarile timbrate si comercializate legal in diverse tari, retetele nustiu daca difera dar probabil poate diferi calitatea tutunului, etc... La viata mea am fumat periodic mai multe marci de tigari... Cand mergeam in vacante prin alte tari, imediat imi dadeam seama ca exista oarecari diferente intre tigarile marca X ce fumasem in Ro de ex, si cele care le luam din Belgia de ex... La un moment dat m-am stabilit la marca ce o fumez si acum, marlboro... o fi impresia mea doar, nustiu, dar parca e singura marca ce are oarecum (nu la fel!) cam acelasi "gust" indiferent de tara unde se produce.
De restul tigarilor de pe la moldoveni (alea timbrate ma refer), iar nustiu... N-am fumat acolo decat doar marca mea.

#41
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,731
  • Înscris: 29.10.2017

 jimi91, on 04 august 2018 - 17:03, said:

am fumat victory:) cred ca sunt cele mai bune tigari de contrabanda Posted Image...ashima sunt prea tari pentru mine...tot kent-ul e baza (kent 8)
dar de ce? nu e aceeasi firma sau cum? au alta reteta?

Din cate am inteles tigarile din Ukraina, rep Moldova, Rusia provin din alte fabrici decat cele din Romania
Pachetul de dunhill albastru arata la fel ca cel romanesc cu exceptia mesajelor de warning, dar cand trageai din ele erau un fel de tigari muncitoresti..nu aveau finetea dunhill-ului de la noi.

Apropo, pentru fumatorii de kent ..va aduceti aminte de gustul kent-ului blue 8 cand pachetul arata ca in poza asta? https://www.contrabo...o-kent-kent.jpg
Parca pana prin 2008-2009 a fost cu filtrul 3-tek si pe urma cand au trecut la pachetele cu logo-ul HD le-au stricat complet

Edited by stalker2142, 04 August 2018 - 17:33.


#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am mai cumparat dupa 1989, din Romania tigari, la fel de bune, cum erau cele de dinainte de '89.
Ma refer aici la Marlboro clasic king size, Rothmans international, JPS (cele in cutie de 50 de bucati), Camel fara filtru, chiar si Gitanes fara filtru(in pachet gen tabachera), erau foarte bune.

#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
calitatea tigarilor difera in functie de piata. sunt multe varietati de tutun. virginia, oriental, semioriental, burley, mahorca, etc.
fiecare piata are specificul ei.  in spatiul fost sovietic gusturile erau diferite fata de la noi, tigarile sunt mai tari si au gust mai aspru, au alte retete, varietatile de tutun au alte proportii.
ce as fi curios sa fumez eu: camel facut cu tutun oriental. tutunul oriental este cel mai bun tutun.

#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mie imi placea Vikendul Iugoslav .Bune tigari .

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 GingisHan2015, on 04 august 2018 - 17:58, said:

Mie imi placea Vikendul Iugoslav .Bune tigari .
Erau bune pentru ca erau ieftine.
Eu preferam BT-ul. In perioada aia fumam mentolate ( cah ! ) si alea ieseau mai bine mentolate (aproape ca Salemul, sau daca inchideam ochii visam ca fumez More :)) .

#46
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Zefir ? Poland ? Aduceau sarbii in Ocko si d-alea .8 lei .Ce vremuri !

#47
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 GingisHan2015, on 04 august 2018 - 16:08, said:

Mai pun in vanzare si anafistii, din confiscari .

Unde :)?

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cumparam Vikendul din Rapidul international Timisoara- Bucuresti. Nu mai stiu pretul, cred ca 6 lei, sau 8 lei.

 Piscopescu, on 04 august 2018 - 18:09, said:

Unde Posted Image?
Ma mir. Alea ar trebuie distruse.

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa am inteles .N-am luat .Stiu ca sunt magazine la anafuri cu marfuri confiscate .

#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca imi amintesc bine, deja spre 89 era vreo 10-12 lei vikentu' (cu T ca suna mai bine). Usor mai scump ca beteu, care deja nu se mai gasea

#51
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 17.04.2015
Eu nu doar cred ci sunt sigur ca daca ati avea acum pachete de BT ori Vikend, Gent si ce alte marci est-europene se mai gaseau si pe plaiurile noastre prin perioada aia, le-ati arunca acum cat-colo! Erau tigari absolut sub-mediocre, e doar amintirea voastra ca ar fi fost bune fiindca termenul de comparatie cel mai la indemana pe care il aveati pe atunci erau alde snagoavele si restul de tigari "comuniste" si absolut oribile produse la noi.
Si nu spun asta doar ca sa fiu gica-contra. Eram si eu fumator pe-atunci, nu se puteau compara alde astea cu ce altceva mai gaseai pe-atunci (assos int, kent, camel, etc)....iar in zilele astea, cand mai toti suntem obisnuiti cu marci consacrate, desi produse poate cu alt tutun ori chiar harman (fata de cele venite in perioada aia de prin alte tari vestice),  sunt mult mai bune decat alea sarbesti, bulgaresti, poloneze

#52
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 AroundYou, on 04 august 2018 - 16:53, said:

... am intrebat odata o rromca contrabandista ce vindea la chiosc mai mult de contrabanda decat normale timbrate, care e motivul de nu aduc si Marlboro timbrat de la moldoveni ori de la ucrainieni... mi-a raspuns ca-s prea scumpe ca sa le poata vinde cu profit. Adica nu le convine sa le ia de la moldoveni de exemplu cu echivalentul a 5-6 lei romanesti si sa le vanda aici la 10... in schimb le convine probabiil sa ia Marlboro facut pe vapor (de-ala total nefumabil si toxic) cu probabil vreo 2 lei si sa-l vanda aici la 10!

Probabil marja de pret e prea mica sa acopere "vama" vamesilor ;) de aici nevoia de o diferenta de ~80%

#53
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Aia da .Corect .Erau totusi mai bune mult ca ale noastre .Nu stiu de ce, dar la ale noastre nu tocau bine frunza .Gaseai uneori cate o cioata, asa o numeam .
Cu adevarat bune mi s-au parut Peter Stuywesant, sau de genul, am uitat, dar erau aduse de pe la nemti de sasii din comuna,  cand veneau in concedii din RFG .

#54
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 17.04.2015
Stuyvesant... o marca aparuta initial in Afica de sud pe la mijlocul secolului trecut apoi s-a raspandit prin toata lumea...prin anii '80 era promovata intensiv prin Europa de vest, campanii puternice. Eu am fumat asa ceva abia dupa anii '90, si desigur e o marca ok pt multi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate